Economia

Potențialul economic al comunei Cirlogani constă în întreprinzători locali de pe raza comunei care desfășoară activități diverse.

Întreprinzători locali existenți:

Denumire   Domeniul de activitate

Număr angajați

SC Electro-Frogo Star  Mixt  2
 SNC Dobreanu
 Alimentar  3
 AF Dragan  Alimentar  2
 SC Bobocel SRL  Alimentar  2
 SC Savio-Design SRL  Mixt  11

Agricultura

Condițiile geografice și climaterice deosebit de favorabile ale zonei au determinat locuitorii să practice o serie de activități predominant agricole cum ar fi: cultivarea plantelor și creșterea animalelor.

Categoria

Suprafața Ha

Arabil 2221
Pasune 336
Padure 1025
Vii 105
Livezi 8
Luciu de apă 9
Suprafața totală 3714

Producția vegetală

În comuna Cirlogani terenul agricol este propice pentru cultivarea grâului și al porumbului.
Cultura

Tomate, Ardei, Conopidă,

Varză, Vinete, Cartofi

Zootehnia

Efectivul de animale pe categorii din comuna Cirlogani declarat la Registrul Comerțului la sfârșitul anului 2007 se prezintă astfel:

Categoria Număr
Păsări 20300
Bovine 334
Ovine 450
Caprine 420
Porcine 1820
Cabaline 621
Familii de albine 676
Iepuri 140

Pentru a se ajunge la un standard european de dezvoltare, la nivelul comunei Cirlogani se dorește înființarea unor complexe agrozootehnice, puncte de colectare și prelucrare a produselor animaliere.